Тема: Головне чудо світу
Мета: Закріпити знання учнів з предмета «Я у світі»з вивчених тем; викликати інтерес до
вивчення нового предмета; допомогти учням усвідомити
тему уроку, зокрема чому людину називають головним чудом світу; закріпити ці поняття; розвивати пізнавальні здібності
учнів, уяву, увагу, мислення; виховувати любов до праці, бажання приносити
користь суспільству, культуру поведінки в суспільстві.
Обладнання: презентація до уроку, підручник, «Я у світі» (авт.
О.В.Тагліна, Г.Ж.Іванова), ілюстрації
«семи чудес світу», «семи чудес України», таблиці-опори ключових понять уроку,
записи на дошці, картки із словами для роботи в групах, тлумачний словник
школяра, «чарівна скринька», дзеркальце, блокнот «Радість»
Хід уроку
I.Організація
класу
1.
У нашім класі друзі всі:
І я
, І ти , і ми , і ви. Ми одна сім *я.
2.Блокнот»Радості»
3.Розподіл
на групи
1
гр. Від А до Д;
2
гр-Від З до Н;
3
гр-від О до Щ.
Назви
команд:Відгадати назву своєї команди:»Все знати-«Всезнайки», ?-«Чомучки»,
Сова-Розумники, Вибір капітанів команд
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів.
1.Виконання завдання »Розташуй
і прочитай»
-Розташуй букви в
такій послідовності , у якій ідуть дні тижня.( Я у
світі)
-Що означає цей
вислів?(Наш навчальний предмет називається «Я у світі»)
2..Робота з прислів*ям.
Прочитайте вислів, розташувавши слова
в такій послідовності, у якій ідуть місяці починаючи з січня.(Нова книга- новий
друг)
-Поясніть значення вислову»Нова книга-
новий друг»
- У цьому навчальному році ми разом вивчаємо новий курс «Я у світі», головною метою якого є формування
особистості, її громадянської культури.
3. Презентація групами підручника «Я у світі» за планом
1 гр. В 3 кл ми почали вивчати новий предмет
«Я у світі». Допомагає нам у цьому підручник «Я у світі» для 3класу. Автори
О.В. Талгіна, Г.Ж.Іванова, Підручник виданий у2013р у м. Харкові.На обкладинці
зображені діти, та навколишній світ-цікавий та неповторний. Підручник новий,
тому потрібно його берегти.
2 гр.У підручнику є ілюстрації, правила,
таблиці,знаки, схеми та умовні позначки, які допомагають нам у виконанні
завдань. Наприклад буква Я у вигляді кумедного чоловічка заміняє термін»Початок
уроку», Нова тема позначається знаком параграф , їх тут 35- це 35 уроків.Нумерація
сторінок розміщена в правому нижньом кутку сторінки.
3 гр.Ця книга- підручник. Вона щодня
буде» під рукою» і допомагатиме нам
пізнавати навколишній світ, інших людей
,а головне самого себе.Мудрі люди кажуть»Нова книга-це мудрий друг». Я бажаю ,
щоб для кожного вона стала таким другом.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Асоціативний
кущ
-Що
означає слово чудо?(Робота в групах)
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
V. Робота над темою і завданнями уроку.
1.-Як пов*язане число 7 з нашим
уроком?
«Чудо», «сім чудес світу», «сім чудес
України».
Чудо – те, що гідне великого подиву, незвичайне, дивовижне.
«Сім чудес світу» – це незвичайні, дивовижні, прославлені споруди,
які ще в сиву давнину вигадали і побудували люди в різних країнах.
2.До них належать:
- єгипетські піраміди;
- висячі сади Семіраміди;
- храм Артеміди;
- гігантська статуя Зевса;
- Галікарнаський мавзолей;
- Статуя Колоса Родоського;
- Александрійський маяк.
До наших часів збереглася лише давньоєгипетська піраміда Хеопса.
3.Групова робота
1гр. Розповідають про храм Артеміди в Ефесі
2гр.Про Статую Зевса Олімпійського
3гр.Про Єгипетські піраміди
4.Ми, українці, з гордістю пишаємося « 7чудесами України». До них належать:
- заповідник «Кам’янець»;
- Києво-Печерська лавра;
- Софія Київська;
- парк Софіївка;
- Херсонес Таврійський;
- Хотинська фортеця;
- Хортиця.
5. Вправа «Хто у скринці?»
- Погляньте у скриньку і одразу не озвучуйте кого ви там побачите,
хто є найголовнішим чудом світу. (Вчитель проходить рядами із скринькою, учні
поглядають).
- Хто був у скриньці,Максиме? (я) і т.д.
- Кожен із вас – унікальна і неповторна особистість.
-Що означає слово «особистість»?
Особистість – людина, з її культурою , особливостями характеру,
поведінки; індивідуальність, особа.
Отже, під поняттям «я» ми розуміємо: громадянин, хлопчик або
дівчинка, особистість, частинка природи, дитина, людина, учень, українець або
українка та ін.
Запам’ятайте! Людина є найголовнішим чудом світу. Чому?
Завдання для груп .Описати одного із
членів вашої групи не називаючи імені, а суперники повинні відгадати за описом
учасника вашої команди. На виконання роботи дається 1 хвилина.
6.
Завдання» Дуель»
- Прочитайте думку Володимира Мономаха та думку Володимира Вернадського.
- Чи вважає Володимир Вернадський людину головним чудом світу й
частиною природи?
- Порівняйте думки про людину цих двох відомих людей. Чим вони
схожі? Чим відрізняються?
1 гр. Ми стверджуємо,що Володимир
Мономах і Володимир Вернадський вважали людину частиною природи.Володимир
Мономах відзначав,що всі люди одинакові
й різні.
2гр. Володимир Вернадський вважав,
шо силою свого розуму та праці людина
здатна перетворювати природу . Але
людина сама це зробити не може, тому люди працюють разом.
3 гр. Усі люди разом складають
суспільство. Володимир Вернадський говорив, що людина є частиною природи і
частиною суспільства.
-Вірно діти.Людину вважають найголовнішим чудом світу, тому що завдяки силі її
розуму, праці, вона здатна перетворювати природу, творити дива.
7. Відомі люди (Григорій
Сковорода-філософ, учитель,письменник, музикант, знав кілька іноземних і давніх
мов;Василь Стус відомий український поет; Леонардо да Вінчі італійсьий вчений і
митець;В.О.Сухомлинським вчитель, письменник)
-Ілля Юхимович Рєпін- видатний
художник, знаний на весь світ.
8.Завдання. Розказати за малюнками, як
він розвивав свої художні здібності
1гр.Ще змалечку Ілля любив малювати:
розмальовував писанки. Потім він написав
безліч портретів рідних і знайомих, брав участь у розписі церкви, малював
ікони.
2 гр.У Рєпіна була одна мрія-навчатися
у Петербурзі в Академії мистецтв.Він витратив багато сил, щоб вирватися з
бідності й виробити право навчатися далі.Він успішно склав іспити в Академію
мистецтв. Працьовитість і мрія про отримання хорошої освіти зробили його
зразковим студентом.
3 гр.Репін став всесвітньо відомим
художником, бо багато працював.З усіх його картин виділяється своєю
колоритністю полотно »Запоріжці пишуть
листа турецькому султату»,Запоріжці зображені веселими з гордим почуттям
незалежності.Рєпін розумів запоріжців як згуртовану, дружну, братську громаду.
9.Розвиваємо пам *ять
-До здібностей, які допомагають у
навчанні, належать пам*ять і увага.
Тренер і той хто буде тренувати пам*ять(по
два учасника)
Слова для запам*ятовування:
1гр.Урок, водоспад,будинок, сміх,ключ,
весна, альбом, зебра.
2гр.Гра, пластилін, метелик,
корабель,кулька, книжка, сонце,повінь.
3 гр.Дружба,людина, зозуля,
м*яч,морква, чашка, лампа,ромашка.
10.Бліцтурнір
*Жива істота,яка наділена мовленням, мисленням,а
також здібність вчитися, творити.(Людина)
*Зовнішній вигляд людини(Зовнішність)
*Те, чого бажано і необхідно досягати(Мети)
*Досягнення поставленої мети (Успіх)
*Вони виявляються в поведінці людини,
у її вчинках(Риси характеру)
*Чесність, доброта, щедрість,
працьовитість, доброзичливість- це(Риси характеру)
*Група людей, що проживають спільно та
мають взаємні права і обов*язки(Сім*я або роджина)
*Найвища наука життя –мудрість, а
найвища мудрість- бути добрим» Чії це слова(Григорій Тютюнник)
*Як називають того,хто не сміється з
твоїх помилок або невдач, подасть руку допомоги, з ким завжди цікаво(Справжній
друг)
*Хто є автором цих рядків -Чому ж ви
прибрали камінь, дідусю?-Бо я-людина,(В.Сухомлинський)
*По одягу людину зустрічають, а
по чому випроваджують?(По уму)
*Де виникли перші школи?(Давній Греції
ТА Давньому Єгипті)
VІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
ІX. Підсумок уроку.
- Кого і чому називають головним чудом світу?
X. Домашнє завдання Взяти інтерв*ю в однокласників і написати
статтю про їх досягнення